Alanyagroup.com: Antalya Alanya Transfer

“Attalos Yurdu” manaına gelen Antalya, II. Attalos tarafından kurulmuş bir liman kentidir. Bergama Krallığı’nın sona ermesiyle bir müddet hür halde mevcut şehir, vakit kaybetmeden arkası sıra korsanların eline mazitir. M.Ö. 77’bile Komutan Servilius Isauricus tarafından Roma topraklarına beklmış ve M.Ö. 67’bile Pompeius’un donanmasına üs olmuştur. M.S. 130’da Hadrianus’un Attaleia’yı ziyaret etmesi ile şehrin vürutmesi sağlanmıştır. Bizans egemenliği esnasında piskoposluk merkezi olan şehir, son olarak Türklerin hakimiyetine girmiş ve makro bir evolüsyon göstermiştir. Meydana getirilen arkeolojik hafriyatlara göre Antalya ve çevresinde, hasetmüzden 40 bin sene önce dahi insanların yaneşeliığı ortaya çıkmıştır.

Mustafa Kemal Atatürk’ün ” Hiç şüphesiz ki Antalya, dünyanın en filinta yeridir” söylediği şehre götürüyoruz şimdi sizi. Her sene milyonlarca evcil ve yabancı turiste mekân sahipliği karşılayıcı Antalya, tarihi ve kültürel turizme dikkat duyanlar yürekin tam bir gezim cenneti! Tarih boyunca pek çok medeniyete mekân sahipliği karşılayıcı bu nadide şehir, beyaz zehir bayraklı plajları ile bile epey popüler. Antik kentleri, kendine saf lezzetleri, etkileyici dokusu ve masmavi denizi ile Antalya’da gezebileceğiniz birbirinden filinta 13 yeri sizin yürekin listeledik. Eğer siz bile yaz tatili yürekin bir Akdeniz kentinin tadını çıkarmak istiyorsanız gezi maksatınıza bu yerleri eklemenizi tavsiye ediyoruz. İşte birbirinden neşeli Antalya rotaları…

Antalya seyahatinizde sizi karşıtlayacak ilk taraf Kaleiçi. Bergama İmparatorluğu ile beraberinde hızlı bir şekilde büyüyen ve ivme kaydeden Kaleiçi, arkası sıra belirli bir müddet korsanların idaresinde yönetilmiş. Roma İmparatorluğu’nun şehri ele geçirmesinin arkası sıra bölgede taraf düzlük surlar makroletilmiş ve bölgedeki liman, ticari anlamda önemli bir konuma yükselmiştir. Yine bu dönemlerde Hadrian (Hadrianus), Attaleia’yı ziyaret etmiş ve Antalya’nın popüler Üç Kapıları yapım edilmiş. Yalnızca sokaklarını gezmenin de çok neşeli evetğu Kaleiçi, tarihi dokular ortada gezmekten rahat alanlar yürekin adeta biçbilimselş kaftan. Yürüyüş rotanızda rağmenıza çıkacak olan Osmanlı, Bizans ve Selçuki izleri ile tarihe seyahat edebilir ve minval kenarlarındaki hediyelik yük dükkanlarını gezebilirsiniz.

Şehirdeki ilginç noktalardan biri olan Yanartaş, her sene evcil ve yabancı binlerce turisti kendine çekmeyi başarıyor. Antalya’nın Kemer ilçesi Çıralı mahallesi plajının kuzeyindeki kayalıklarda taraf düzlük tabii gaz kaynağından binlerce senedir çıkan alevler müstamel Palikarya Mitolojisi’ne göre farklı bir hikayesi bulunuyor. Bu hikayeye göre, Ephyra Kralı Glaukos’un oğlu Hipponoes bir av partisinde karındaşi Belleros’u öldürür ve Hipponoes’e “Belleros’u Yiyen” manaına gelen Bellerophontes adı verilir. Ephyra’dan güruhlen Bellerophontes, çareyi Argos kralına sığınmakta bulur. Namına sığınan bu genci öldürmek istemeyen Argos Kralı ise onu Likya Kralı’na gönderir. Likya Kralı gencin haline acır ve onu öldürmek istemez. Genci, Olympos dağında yaşayan arslan mebdelı, keçi gövdeli, yılan kuyruklu ve ağzından alevler saçan korkunç canavar Chimera ile sefermaya gönderir.

Bellerophontes, Pegassos adlı kanatlı atına binerek Chimera ile vuruşmak yürekin yola çıkar. Chimera, Bellerophontes’e saldırdığında Pegassos havalanır. Bellerophontes yere inerken mızrağı ile canavarı yerin yedi mevki dibine gönderir. Fakat Chimera gömüldüğü yerin 7 mevki altından alevler saçcevher devam değer. Küçük asya’da binlerce yıldan beri anlatılan bu efsaneye göre hala yanan alevler, Chimera’nın yerin yedi mevki dibinden fışbayır alevleridir. Öte yandan Bellerophontes’in zaferini kutlamak yürekin Olympos’da bir yarış düzen edilir. Atletler Chimera’nin hınçiyle meşalelerini tutuşturarak Olympos kentine koşarlar. Böylece, hasetmüzde hala devam eden Olimpiyat Oyunları’nın Küçük asya’daki ilk örneğine tanıklık edilmiş olur.

Antalya’nın simgelerinden biri olan Zamanı Saat Kulesi şehrin tam göbeğinde taraf kızılır. Zamanı kule, bir burç üzerinde görülür. Kulenin saati Alman İmparatoru II.Wilhelm tarafından hediye edilmiştir. II. Köleülhamit’in kara tahta çıkışının 25. seneı anısına Said Ağırbaşlı tarafından yapmış oldurılan Saat Kulesi, yıkılan dış kalenin kuzeye bakan burçlarında taraf kızılır. Antalya Saat Kulesi`nin zeminden kıran noktasına ulaşan yüksekliği 14 metre, burcun üzerinden ise 8 metre olarak hesaplanır. Kadim zamanlarda top kez inşaı dövme demirden bir saat mekanizmasına ehil olan kulenin saati 1974 yılında yeniden bileğaksiyontirilmiştir. Kadim saat mekanizmasından geriye, üzerinde Hz. İsa, Hz. Meryem ve bir ermiş kabartmasının taraf aldığı bir çan kalıktır. Saat Kulesinin şimal yanında ise çıkıntı halinde bir güçlü taraf kızılır. Bu demirin aksiyonlevi ise ölüm cezası edilen kişgelecek gündüz boyu çecik teşhir etmektir.

Listemize Ayayorgi Kilisesi ile devam ediyoruz. Kilise, Alanya Kalesi’nin orantı kısımlarında taraf kızılıyor. Ayak tabanı Yorgi öbür ismiyle Hagios Georgios olarak da biliniyor. M.S. 6.yüzyılda binaldığı tahmin edilen kilise Bizans dönemine ilgili. Zamanı binanın dini açıdan önemi artınca piskoposluk haline getirilmiş. Kermen sınırlarında Selçuklulara ilgili sıfır vahit kitap olmasının yüzı esna Alanya’nın Türk-İslam devri öncesinden hasetmüze ulaşan nadir binalarından biridir. Ana özelliği hala korunan kilise içinde yıkma olan fresk izlerine rastlamak olası. Kilise hasetmüzde bir cemi halinde esirgeme altına alınmıştır.

Antalya transfer

alanya boat tour